W życiu, które obecnie jest szybkie, pełne wyzwań i stresu, dbanie o swoje emocje staje się jeszcze ważniejsze niż dawniej. Kim jest dzisiaj kobieta zadbana emocjonalnie? I jak ten stan osiągnąć?
Kobieta zadbana emocjonalnie
Kobieta zadbana emocjonalnie to nie tylko osoba, która potrafi rozpoznać i nazwać swoje uczucia, ale również umie radzić sobie z nimi w zdrowy i konstruktywny sposób. Dzięki temu nie tylko szybciej rozpoznaje swoje stany emocjonalne, ale też łatwiej reguluje pojawiające się emocje. Lepiej radzi sobie w komunikacji, w relacjach i w biznesie. Zyskuje też spokojniejszą głowę i rozluźnione, zdrowe ciało bez napięć i chorób o podłożu emocjonalnym.
Jeśli pragniesz być taką kobietą, przyjrzyj się pięciu kluczowych aspektom, które Ci w tym pomogą:
- zaspokajanie potrzeb,
- asertywność i granice,
- odpowiedzialność za własne emocje,
- znajomość i rozpoznawanie emocji,
- właściwa obsługa bieżących emocji.
Zaspokajanie potrzeb
Kobieta zadbana emocjonalnie doskonale rozumie swoje potrzeby. Potrafi nie tylko je dostrzec, ale także wyrażać, zarówno te fizyczne, jak i emocjonalne. Zaspokajanie własnych potrzeb przekłada się na lepsze panowanie nad emocjami. Trudne w przeżywaniu emocje jak złość czy smutek są wtedy sygnałem, że któraś z potrzeb wymaga zaspokojenia i gdy, o to zadbasz przestanie się pojawiać.
Asertywność i granice
Rozpoznawaj swoje granice i nie wahaj się mówić „NIE”, gdy czujesz, że są one przekraczane. Asertywność pozwoli Ci zachować równowagę i kontakt z samą sobą.
Z kolei motoryczne ignorowanie własnych granic i ciągła rezygnacja z siebie, kosztem potrzeb innych, może prowadzić do utraty tego kontaktu. Często jest też źródłem frustracji, nerwic, a nawet depresji. Pamiętaj, że granice są po to, aby chronić Ciebie i Twój dobrostan.
Odpowiedzialność za własne emocje
Na co dzień unikaj szukania winnych za to, co czujesz. Emocje, zarówno te przyjemne, jak i mniej komfortowe w odczuwaniu, są Twoje i tylko Twoje. Stanowią one cenne informacje na temat tego, co dzieje się w Twoim wnętrzu. Dlatego przyjmij pełną odpowiedzialność za swoje emocje i postaraj się dostrzec, o czym chcą Ci powiedzieć, kiedy przychodzą.
Znajomość i rozpoznawanie emocji
Potrafisz wymienić pięć podstawowych emocji? A co z pozostałymi? Rozpoznawanie i nazywanie emocji to umiejętność, która pomoże Ci być zadbaną emocjonalnie każdego dnia. Za każdym razem kiedy pojawia się emocja, Twoje ciało mówi, zanim jeszcze zdążysz nazwać to, co się dzieje. Dlatego w pierwszej kolejności popracuj nad większą uważnością na to, co się dzieje w Twoim ciele w emocjach.
Przyjrzyj się reakcjom w ciele towarzyszącym różnym emocjom. Zaobserwuj swój oddech i to, jaki on jest. Zwróć uwagę na bicie serca, przyspieszony puls, spocone dłonie. A może masz ścisk w gardle, w klatce piersiowej, w brzuchu?
Kiedy już wychwycisz moment pojawiania się emocji w ciele, spróbuj ją nazwać. Zrób to na głos, bo już samo nazwanie emocji powoduje, że Twój mózg zaczyna się uspokajać.
Pracuj w ten sposób za każdym razem, kiedy pojawia się emocja. Zauważenie i nazwanie pierwszych oznak emocji w ciele to pierwszy krok do tego, aby mieć z nimi lepszy kontakt i klucz do równowagi psychicznej.
O tym po co Ci emocje, przeczytasz TUTAJ.
Prawidłowa obsługa emocji
Poza rozpoznawaniem w ciele i nazywaniem emocji ważne jest też umiejętne zarządzanie nimi.
Emocje są jak fale, pozwól im przypływać z informacją, jaką niosą. Wspomagaj się świadomością i akceptacją każdej emocji. Pozwól sobie na pełne doświadczanie i pracę z każdą z nich. Postaraj się dowiedzieć,o czym chce Ci powiedzieć dana emocja, abyś jeszcze bardziej mogła zadbać o siebie i doświadczać pełniejszego życia w zgodzie ze sobą.
Pamiętaj, że emocja trwa tylko chwilę i jeśli nie będziesz stawiać jej oporu, to przepłynie przez Ciebie i minie.
Co mi to da?
Kobieta zadbana emocjonalnie potrafi obserwować i nazywać swoje uczucia, ale również umie z nimi pracować. Świadomie przeżywa swoje emocje, wyraża je w zdrowy sposób i umiejętnie radzi sobie z komunikowaniem własnych potrzeb innym.
Taki stan to klucz do osiągnięcia równowagi psychicznej i satysfakcji w codziennym życiu. Kontakt z własnymi emocjami przyczynia się też do lepszego samopoczucia, zdrowia i autentycznego spełnienia w życiu osobistym i zawodowym.
Dlatego pracę z własną emocjonalnością warto rozpocząć w każdym momencie. Bo daje ona niesamowite rezultaty i zmienia człowieka od wewnątrz.