Po co Ci emocje?

with Brak komentarzy

Emocje towarzyszą nam od zawsze, pełniąc kluczową rolę zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Czy jednak zastanawiałaś się kiedyś, po co Ci emocje?

Jak powstają emocje?

Emocja to odpowiedź Twojego umysłu, a następnie ciała na bodźce odbierane przez zmysły z zewnątrz i z wnętrza Ciebie. A więc emocja jako wibracja energii i jednocześnie określone substancje chemiczne. Angażuje ona zarówno Twój umysł, jak i ciało.

Jak powstaje emocja? Twój mózg interpretuje to, co dzieje się wokół Ciebie i daje sygnał do wytworzenia określonych substancji chemicznych (neuroprzekaźników i hormonów), które mają za zadanie wytworzyć konkretne reakcje na poziomie ciała (przyspieszony oddech, skurcz żołądka, spocone dłonie itp.). Dzięki temu Twoje ciało realnie reaguje na powstające emocje i może wytworzyć szereg reakcji adekwatnych do sytuacji. Pomyśl, jak przy okazji odczuwania silnej emocji np. strachu zmienia się Twój oddech, rytm serca, czy nawet mimika twarzy. Tego typu reakcje dotyczą każdej emocji, bez wyjątku.

 

Jaki jest charakter emocji?

Emocje pojawiają się jak fale. Powstają nagle i zazwyczaj są krótkotrwałe. U każdego jednak emocjonalna fala będzie nieco inna, z innym początkiem, końcem i nasileniem. Każda z nich będzie również spowodowana innymi okolicznościami.

Emocja podobnie jak fala narasta w Tobie stopniowo, aż osiągnie swój szczyt i zacznie opadać. Taka fala emocji to amplituda emocji. I to jak wygląda ona u Ciebie, jest kwestią indywidualną zależną od wielu czynników. Wpływa na nią między innymi Twój temperament, geny i to, jak obsługujesz emocje na podstawie nawyków wyniesionych z domu.

U jednej osoby szczyt fali przyjdzie nagle i gwałtownie, ale uczucie odejdzie równie szybko. U drugiej proces ten może zostać rozłożony w czasie i być nieco bardziej spokojny.

Emocje są dla Ciebie informacjami. Jeśli chcesz, aby pełniły konstruktywną funkcję i pomagały Ci zrozumieć siebie, musisz nauczyć się je zauważać i interpretować. Traktuj emocje jako swój kompas, który pokazuje Ci, w którą stronę iść i jakie działanie podjąć w określonej sytuacji. Kiedy pojawi się u Ciebie złość, zatrzymaj się na chwilę i zastanów, jaki był jej zapalnik, dlaczego poczułaś ją właśnie teraz i co ona chce Ci powiedzieć. 

Jakie są funkcje emocji?

Jako Twój kompas, emocje pełnią trzy najważniejsze funkcje: adaptacyjną, społeczną i mobilizacyjną.  

Funkcja adaptacyjna.

To, co czujesz, pozwala Ci zaaklimatyzować się w otoczeniu i rozpoznać sytuację oraz odpowiednio na nią zareagować. Radość przychodzi do Ciebie wtedy kiedy jest Ci dobrze i daje Ci energię. Smutek przychodzi do Ciebie kiedy odczuwasz brak i daje przestrzeń na refleksję. Wstręt przychodzi, aby Cię ochronić i informuje, że coś jest nieodpowiednie dla Ciebie.  Emocje są jak lustro, które odbija Twoją wewnętrzną prawdę.

Funkcja społeczna.

Twoje emocje wysyłają sygnał do otoczenia i informują, w jakim jesteś obecnie stanie emocjonalnym. Są unikalnym językiem. Dzięki temu ludzie, którzy Cię otaczają, mają szansę odpowiednio zareagować na to, co odczuwasz w danej chwili. To z kolei pozwala na budowanie więzi opartych na zrozumieniu.  Współdzielenie emocji stanowi podstawę dla zdrowych relacji, zarówno w sferze osobistej, jak i zawodowej.

Funkcja mobilizacyjna.

Emocja przychodzi po to, aby razem z informacją przynieść energię do działania. Złość przynosi energię do zmiany, a radość motywuje Cię do rozwoju. Każda z emocji wywołuje w Tobie sygnał do działania. To one napędzają Cię do osiągania celów, podejmowania wyzwań i poszukiwania satysfakcji. Chociaż czasem mogą wydawać się uciążliwe, są ważnym motorem napędowym Twoich działań i decyzji.

 

Emocje są nieodłączną częścią naszego życia i pełnią bardzo dla nas ważne funkcje. Ich rola jest nie tylko istotna, ale również niezbędna dla zdrowego i pełnego życia. Emocje są czymś wspaniałym. Pozwól, żeby do Ciebie przyszły i postaraj się z nimi porozmawiać. Zastanów się, jak możesz lepiej zrozumieć i wykorzystać potencjał swoich emocji, aby mieć z nimi dobrą relację i żyć w zgodzie ze sobą.